Mike, Alina und 100.000+ weitere Sportler lieben unsere Produkte
Arginine AKG142,5 g
- Optimized form of arginine for better absorption
- Supports nitric oxide balance
- For a steady pump during your workout
Add 2 more – save 5% on everything!
- Free shipping from 50€ (DE)
- Trusted Shops: 4.7 / 5
- Pay flexibly
- Expert advice
DESCRIPTION
| Properties | ||||||||||
Short description of Arginine AKG
Arginine AKG is a highly bioavailable form of the amino acid L-arginine, which acts in the body as a precursor of the vasodilator Nitric Oxide (NO).
The amino acid L-arginine is semiessentiell, which means that it not only serves as an NO precursor for the body, but is also conditionally vital. "Conditional" because it can also be formed by the body from other amino acids, but almost impossible in quantities that could generate a noticeable NO increase. Arginine in an alpha-ketogluterate form is much more bioavailable to the body than normal L-arginine, which means that it is absorbed by the body at a much higher percentage - significantly more N.O. present. Preliminary stage, significantly higher N.O. levels!
What can I expect from arginine AKG?
Arginine AKG should be taken as a NO precursor before training to increase nitric oxide production when it is most beneficial: during the workout. An increased muscle blood circulation is accompanied by an improved nutrient transport to the muscles, which is reflected in an improved regeneration and thus ultimately in an increased muscle building effect.
Insider tip:
Arginine can also be taken before sex... an increased blood circulation in special body regions is not only advantageous during training!
Functionality and mode of action of arginine AKG
The main focus of AAKG for athletes is the fact that arginine is the sole precursor of nitric oxide. Nitric Oxide is considered a vasodilator, which is considered beneficial by athletes as it is associated with increased tissue blood flow and the famous "pump". For this reason, AAKG is an optimal pre-training supplement for anyone who wants to achieve optimal pump, vascularity and general circulation!
ADDITIONAL INFORMATION
| Special Supplements | Ergogenics |
|---|---|
| Google Feed unit | 1 kg |
| Contents / quantity / weight | 142,5 g |
| Outer packaging | Can |
| Serving size | 5 capsules |
| Manufactured in | European Union |
| Pre Workout | Pump Booster, Arginine |
| Dosage form | Capsules |
| Product characteristic | Gluten free |
| Application | Before training, In the morning |
| Product type | Pre-Workout, amino acids, Special Supplements |
INTAKE
| Recommended dosage | Consume 5 capsules of Arginine AKG per day with plenty of liquid, preferably before your workout. |
|---|---|
| Product classification | Food supplement in capsule form with L-arginine alpha-ketoglutarate. |
| Special Notes | Food supplements are no substitute for a balanced, varied diet and a healthy lifestyle. The recommended daily dose should not be exceeded. Keep this product out of the reach of children. |
| Packaging unit(s) | Jar – 150 Capsules à 950 mg = 142,5 g |
| Best before date | 2 years – Once broached, use within 3 months. Please store it closed, dry and protected from light at normal room temperature conditions. |
| Note | May contain traces of milk, soy, gluten and egg. |
NUTRITIONAL VALUES
| Ingredients | / Capsule |
|---|---|
| L-arginine alpha-ketoglutarate | 800 mg |
| Ingredients | / Serving¹ |
|---|---|
| L-arginine alpha-ketoglutarate | 4000 mg |
² Nutritional Reference Value.
THE PERFECT CHOICE FOR YOUR SUCCESS
Discover the benefits of our products – Feel the difference.
MAXIMUM PUMP
Feel your muscles fill with blood. A visible pump that takes your workout to the next level.
HIGH BIOAVAILABILITY
Your body absorbs more and wastes less. Every serving works instead of just passing through.
NOTICEABLE EFFECT
Results you can feel during your workout—not just read about on the label. Results, not marketing.
IN-HOUSE PRODUCTION
Made in-house. Our own recipes. Rigorously tested—so you can count on consistent quality.
MAXIMUM PUMP
Feel your muscles fill with blood. A visible pump that takes your workout to the next level.
HIGH BIOAVAILABILITY
Your body absorbs more and wastes less. Every serving works instead of just passing through.
NOTICEABLE EFFECT
Results you can feel during your workout—not just read about on the label. Results, not marketing.
IN-HOUSE PRODUCTION
Made in-house. Our own recipes. Rigorously tested—so you can count on consistent quality.