Mike, Alina und 100.000+ weitere Sportler lieben unsere Produkte
Arginine120 capsules
- Promotes blood circulation and muscle pump
- Less fatigue thanks to vitamin B complex
- You can feel the pump even during the warm-up
Add 2 more – save 5% on everything!
- Free shipping from 50€ (DE)
- Trusted Shops: 4.7 / 5
- Pay flexibly
- Expert advice
DESCRIPTION
Ensure a consistent pump and maximum vascularity in every workout. As a direct precursor to nitric oxide (NO), this high-quality L-arginine dilates your blood vessels and significantly optimizes the nutrient supply to your working muscles. Supported by a functional vitamin B complex, it effectively combats fatigue and keeps your focus consistently high. The ideal basic supplement for all athletes who want to experience full blood flow and peak performance before training – or other physical challenges.
ADDITIONAL INFORMATION
| Special Supplements | Ergogenics |
|---|---|
| Google Feed unit | 1 kg |
| Manufactured in | European Union |
| Dosage form | Capsules |
| Serving size | 3 capsules |
| Contents / quantity / weight | 120 g |
| Outer packaging | Can |
| Product property | Aspartame-free, Lactose free, Halal capsules |
| Product characteristic | Gluten free |
| Application | Before training |
| Pre Workout | Arginine, Pump Booster |
| Product type | Pre-Workout, amino acids |
INTAKE
| Recommended intake | Take 3 capsules daily with liquid (water or fruit juice). Supplementation with arginine should preferably be done before training on an empty stomach. |
|---|---|
| sales description | Dietary supplement in capsule form with L-arginine and vitamins. |
| Special Notes | Dietary supplements are not a substitute for a balanced and varied diet. The recommended daily intake must not be exceeded. Please keep the product out of the reach of children. |
| Packaging unit(s) | Can – 120 capsules of 1000 mg each – 120 g = 40 servings |
| Best before date | 2 years – Use immediately after opening. Please store closed, dry, protected from light and at normal room temperature. |
| Notice | May contain traces of milk, soy, gluten and egg. |
NUTRITIONAL VALUES
| Ingredients | / portion¹ | / NRV² |
|---|---|---|
| Niacin | 24 mg | 150% |
| Vitamin B6 | 2.1 mg | 150% |
| Vitamin B12 | 3.75 µg | 150% |
| L-arginine | 2100 mg | / |
² Nutritional Reference Value
THE PERFECT CHOICE FOR YOUR SUCCESS
Discover the benefits of our products – Feel the difference.
MAXIMUM PUMP
Feel your muscles fill with blood. A visible pump that takes your workout to the next level.
HIGH-DOSE
No underdosing, no empty promises. Effective amounts in every serving.
NOTICEABLE EFFECT
Results you can feel during your workout—not just read about on the label. Results, not marketing.
IN-HOUSE PRODUCTION
Made in-house. Our own recipes. Rigorously tested—so you can count on consistent quality.
MAXIMUM PUMP
Feel your muscles fill with blood. A visible pump that takes your workout to the next level.
HIGH-DOSE
No underdosing, no empty promises. Effective amounts in every serving.
NOTICEABLE EFFECT
Results you can feel during your workout—not just read about on the label. Results, not marketing.
IN-HOUSE PRODUCTION
Made in-house. Our own recipes. Rigorously tested—so you can count on consistent quality.