Mike, Alina und 100.000+ weitere Sportler lieben unsere Produkte
BCAA - TST500g
- Total Solution Technology for Ultra-Fast Muscle Recovery
- Proven 2:1:1 BCAA ratio
- With a functional B-vitamin complex
Add 2 more – save 5% on everything!
- Free shipping from 50€ (DE)
- Trusted Shops: 4.7 / 5
- Pay flexibly
- Expert advice
DESCRIPTION
Fuel your muscles in record time with BCAAs TST , the technological evolution of classic amino acids. Thanks to the special Total Solution Technology, the active ingredients reach the muscle tissue directly within a very short time . This guarantees immediate muscle protection and delayed fatigue thanks to the optimized vitamin B complex. The ultimate solution for athletes who accept no compromises during workouts and demand maximum recovery speed .
ADDITIONAL INFORMATION
| Google Feed unit | 1 kg |
|---|---|
| Manufactured in | European Union |
| Contents / quantity / weight | 0.5 kg |
| Serving size | 13 g |
| Product type | amino acids |
| Outer packaging | Can |
| Training goal | Lose weight, Muscle building, Endurance, Regeneration |
| Dosage form | Powder |
| Product property | Aspartame-free, Lactose free |
| Application | Before the training, Before training |
INTAKE
| Recommended intake | For one serving, mix one heaped tablespoon or 13 grams of BCAA TST with 500 ml of water in a shaker or drinking bottle. Shake the BCAA drink well and drink it shortly before, during and/or after training on an empty stomach if possible. Athletes under 70 kg usually only need 13 g of powder, while very heavy athletes often need a little more. Any formation of lumps in the powder is due to the hygroscopy (moisture-binding property) of the raw materials and does not affect the quality, effect or taste of the product. |
|---|---|
| sales description | Food supplement in powder form for the preparation of a flavored amino acid drink for athletes with sweeteners. With free L-Leucine, L-Isoleucine, L-Valine and vitamins. |
| Special Notes | Dietary supplements are not a substitute for a balanced and varied diet. The recommended daily intake must not be exceeded. Please keep the product out of the reach of children. |
| Packaging unit(s) | Can – 500 g = 35 servings |
| Best before date | 2 years – Use within 3 months of opening. Please store closed, dry, protected from light and at normal room temperature. |
| Notice | May contain traces of milk, soy, gluten and egg. |
NUTRITIONAL VALUES
| Ingredients | / Serving¹ | NRV² |
|---|---|---|
| niacin | 2.4 mg | 15% |
| Vitamin B6 | 0.21 mg | 15% |
| Vitamin B12 | 0.38 µg | 15% |
| L-Leucin | 5000 mg | / |
| L-ISOLEUCIN | 2500 mg | / |
| L-Valin | 2500 mg | / |
² Nutritional Reference Value (nutrient reference value).
THE PERFECT CHOICE FOR YOUR SUCCESS
Discover the benefits of our products – Feel the difference.
QUICK RECORDING
Optimized for rapid absorption by the body. The nutrients are there when you need them.
CAREFULLY SELECTED BLEND
Every ingredient has been carefully selected and precisely measured. Quality you can really feel.
DURING TRAINING
Nutrient supply during exercise. No drop in performance, no energy slump.
IN-HOUSE PRODUCTION
Made in-house. Our own recipes. Rigorously tested—so you can count on consistent quality.
QUICK RECORDING
Optimized for rapid absorption by the body. The nutrients are there when you need them.
CAREFULLY SELECTED BLEND
Every ingredient has been carefully selected and precisely measured. Quality you can really feel.
DURING TRAINING
Nutrient supply during exercise. No drop in performance, no energy slump.
IN-HOUSE PRODUCTION
Made in-house. Our own recipes. Rigorously tested—so you can count on consistent quality.