Delicious Whey Protein900 g
- Cremiger Milchshake-Geschmack
- Löst sich klumpenfrei auf
- Min. 75% Protein pro Portion
Add 2 more – save 5% on everything!
- Free shipping from 50€ (DE)
- Trusted Shops: 4.7 / 5
- Pay flexibly
- Expert advice
DESCRIPTION
Delicious Whey Protein: Excellent Nutritional Values Meet Outstanding Milkshake Taste
Are you looking for a protein powder that maximally supports your training results, but at the same time isn't willing to compromise on taste? Then Delicious Whey Protein should be on your radar. This unique protein supplement, now shining in a new design, promises you not only support in muscle building and maintenance but also impresses with an extremely delicious milkshake flavour in a creamy consistency. Find out now why Delicious Whey Protein is much more than a conventional protein shake!
Powerful Protein Powder – Extremely Delicious & Perfectly Soluble
Thanks to perfect solubility, you can get an extremely tasty milkshake substitute with Delicious Whey Protein in seconds. Instead of heaps of sugar and fat, this shake provides a rich 78% protein* from high-quality whey protein. Thanks to this high protein content, Delicious Whey Protein demonstrably supports muscle growth and preservation. The whey protein component consists of 32%* cross-flow filtered whey protein isolate and 64%* ultrafiltered whey protein concentrate.
Additional benefits of Delicious Whey Protein are gained through the use of the lactose-digesting enzyme lactase.
This excellently balanced protein supplement also impresses with ultra-fast absorption properties: The first amino acids enter your bloodstream just a few minutes after consumption. Once there, the amino acids act as protein building blocks to support the effect you desire: muscle growth & maintenance!
Note: Despite the addition of lactase, Delicious Whey Protein is not suitable for people with lactose intolerance. The dosage of lactase used only supports digestion but is not sufficient to fully break down the lactose contained in the product.
* For Vanilla Milkshake Flavour
ADDITIONAL INFORMATION
| Manufactured in | European Union |
|---|---|
| Product type | protein |
| Outer packaging | Bag |
| Training goal | Lose weight, Muscle building |
| Dosage form | Powder |
| Product property | Aspartame-free |
| Proteins | Whey proteins |
| Serving size | 30 g |
| Contents / Quantity / Weight | 450 g / 900 g |
INTAKE
| Recommended Intake | Consume one serving daily, mixed from 30 g of powder (2 level scoops) and 300 ml of water or alternatively skimmed milk. The protein drink should be prepared in a shaker or with a blender. For optimal results, we recommend taking it after training (alternatively in the morning after waking or before training). |
|---|---|
| Trade Name | Powder concentrate for preparing a flavoured protein drink for athletes with sweeteners. With lactase. |
| Special Notices | A varied, balanced diet and a healthy lifestyle are important for good health. |
| Packaging Unit(s) | Pouch – 450 g / 900 g = 15 / 30 servings |
| Best Before Date | 2 years – Consume within 3 months after opening. Please store closed, dry, protected from light, and at room temperature. |
| Note | May contain traces of gluten and eggs. |
NUTRITIONAL VALUES
| Nutritional values - banana milkshake | / 100 g | RM / RI¹ |
|---|---|---|
| energy | 1543 kJ 362 kcal | 18% 18% |
| Fat hereof: saturated fatty acids |
3.2 g 2.5 g | 5% 13% |
| Carbohydrates of which sugar |
6.3 g 5.2 g | 2% 6% |
| Protein³ | 77 g | 154% |
| Salt | 1.7 g | 28% |
| Nutritional values - banana milkshake | / Portion² | RM / RI¹ |
|---|---|---|
| energy | 463 kJ 109 kcal | 6% 5% |
| Fat hereof: saturated fatty acids |
1.0 g 0.8 g | 1% 4% |
| Carbohydrates of which sugar |
1.9 g 1.6 g | 1% 2% |
| Protein³ | 23 g | 46% |
| Salt | 0.5 g | 9% |
² portion = 30 g powder + 300 ml of water
³ determines Kjeldahl N*6.25 according to the protein analysis method
| Ingredients | / 100 g | / Serving¹ |
|---|---|---|
| Lactase | 350 aluminum units | 105 ALU units |
| Amino acid profile ¹ | / 100 g protein |
|---|---|
| Alanine | 4.7 g |
| Arginine | 3.0 g |
| Asparagine - asparagic acid | 10.6 g |
| Cystin | 2.1 g |
| Glutamine - glutamic acid | 16.7 g |
| Glycine | 1.9 g |
| Histidine | 1.8 g |
| Isoleucin ³ | 5.8 g |
| Leucin ³ | 11.4 g |
| Lysine ³ | 9.4 g |
| Methionine ³ | 2.1 g |
| Phenylalanin ³ | 3.2 g |
| Prolin | 5.3 g |
| Serin | 5.1 g |
| Threonin ³ | 5.7 g |
| Tryptophan ³ | 2.5 g |
| Tyrosine | 3.4 g |
| Valin ³ | 5.2 g |
| BCAAS ² | 22.4 g |
| EAAS ³ | 45.3 g |
THE PERFECT CHOICE FOR YOUR SUCCESS
Entdecke die Vorteile unserer Produkte – Spüre den Unterschied.
GESCHMACKLICH TOP
Entwickelt für echten Genuss, nicht nur Makros. Schmeckt so gut, dass du dich auf jeden Shake freust.
PERFEKTE LÖSLICHKEIT
Löst sich klumpenfrei in Wasser oder Milch auf. Cremiger Shake-Genuss ganz ohne Stückchen.
HOHER PROTEINGEHALT
Maximales Protein pro Portion für Muskelaufbau und Muskelschutz. Deine Grundlage für Ergebnisse.
EIGENE PRODUKTION
Eigene Produktion. Eigene Rezepturen. Intensiv geprüft - damit Du Dich auf gleichbleibende Qualität verlassen kannst.
GESCHMACKLICH TOP
Entwickelt für echten Genuss, nicht nur Makros. Schmeckt so gut, dass du dich auf jeden Shake freust.
PERFEKTE LÖSLICHKEIT
Löst sich klumpenfrei in Wasser oder Milch auf. Cremiger Shake-Genuss ganz ohne Stückchen.
HOHER PROTEINGEHALT
Maximales Protein pro Portion für Muskelaufbau und Muskelschutz. Deine Grundlage für Ergebnisse.
EIGENE PRODUKTION
Eigene Produktion. Eigene Rezepturen. Intensiv geprüft - damit Du Dich auf gleichbleibende Qualität verlassen kannst.