Mike, Alina und 100.000+ weitere Sportler lieben unsere Produkte
Yummy Vegan Protein450 g
- Finally, vegan protein that actually tastes good
- Creamy and easily soluble
- Complete amino acid profile
Add 2 more – save 5% on everything!
- Free shipping from 50€ (DE)
- Trusted Shops: 4.7 / 5
- Pay flexibly
- Expert advice
DESCRIPTION
| Properties | ||||||||||
The high-quality plant-based alternative!
Plant-based nutrition is often faced with the problem of a sufficient and high-quality supply of protein. The nutrient demonstrably supports muscle growth in build-up phases and maintains muscle in diet phases. It also makes an important contribution to maintaining healthy bones. For health-oriented or athletic people, a sufficient supply is therefore indispensable.
Yummy Vegan Protein now offers a high-quality way to cover protein requirements in a way that can compete with animal-based proteins in terms of value. This is made possible by the sophisticated matrix of several vegetable protein concentrates.
The vegan protein with extraordinary taste!
Yummy Vegan Protein also sets completely new standards in taste. Until now, vegan protein concentrates were always a compromise in taste. These times are now over.
The 5 components pumpkin seed protein, fava bean protein, pea protein isolate, almond protein and hemp protein contained in Yummy Vegan Protein harmonise taste-wise in a completely new way and also convince with their high solubility. The combination of sucralose and stevioglycosides provides a pleasant sweetness.
The novelty from PEAK PERFORMANCE PRODUCTS for all advocates of plant-based food!
ADDITIONAL INFORMATION
| Contents / quantity / weight | 450 g |
|---|---|
| Serving size | 30 g |
| Product type | protein |
| Outer packaging | Can |
| Training goal | Lose weight, Muscle building, Regeneration |
| Dosage form | Powder |
| Application | In the morning, Evening, After training |
| Product characteristic | Gluten free |
INTAKE
| Recommended dosage | Consume a daily dose of 30 g Yummy Vegan Protein (2 measuring spoons) mixed with 300 ml of water or a vegan milk alternative. The protein drink should be prepared in a shaker or with a blender. |
|---|---|
| Product classification | Vegan multi-component protein concentrate with sweeteners for the preparation of a flavoured protein drink. |
| Special Notes | A varied and balanced diet and a healthy lifestyle are important for health. |
| Packaging unit(s) | Jar (rPET) – 450 g |
| Best before date | 2 years – Once broached, use within 3 months. Please store it closed, dry and protected from light at normal room temperature conditions. |
| Note | May contain traces of milk, soy, gluten and egg. |
NUTRITIONAL VALUES
| Nutritional values - Black Forest Cake | / 100 g | RM / RI² |
|---|---|---|
| energy | 1540 kJ 347 kcal | 18% 17% |
| Fat hereof: saturated fatty acids |
7.2 g 1.8 g | 10% 9% |
| Carbohydrates of which sugar |
7.0 g 1.0 g | 3% 1% |
| Fiber | 9.2 g | / |
| protein | 64 g | 128% |
| Salt | 2.7 g | 45% |
| Nutritional values - Black Forest Cake | / Serving¹ | RM / RI² |
|---|---|---|
| energy | 462 kJ 104 kcal | 6% 5% |
| Fat hereof: saturated fatty acids |
2.2 g 0.5 g | 3% 3% |
| Carbohydrates of which sugar |
2.1 g 0.3 g | 1% 0% |
| Fiber | 1.76 g | / |
| protein | 19.2 g | 38% |
| Salt | 0.81 g | 14% |
² Reference quantity (Reference Intake) for an average adult (8400 kJ / 2000 kcal)
| Amino acid profile | / 100 g Protein¹ |
|---|---|
| Alanine | 4,4 g |
| Arginine | 10,7 g |
| Asparagin - asparagic acid | 10,5 g |
| Cysteine | 1,1 g |
| Glutamine - glutamic acid | 17,9 g |
| Glycine | 4,5 g |
| Histidine | 2,3 g |
| Isoleucin* | 4,5 g |
| Leucine* | 8,1 g |
| Lysin* | 6,1 g |
| Methionin* | 1,2 g |
| Phenylalanin* | 5,0 g |
| Prolin | 4,0 g |
| Serin | 6,1 g |
| Threonin* | 3,4 g |
| Tryptophan* | 1,1 g |
| Tyrosine | 2,4 g |
| Valin* | 6,5 g |
| * Essential amino acids | |
| Bcaas² | 19,1 g |
| EAAS³ | 35,9 g |
THE PERFECT CHOICE FOR YOUR SUCCESS
Discover the benefits of our products – Feel the difference.
100% VEGAN
A completely plant-based formula with no animal ingredients. Full performance, all-natural.
GREAT TASTE
Designed for real enjoyment, not just macros. It tastes so good, you'll look forward to every shake.
PERFECT SOLUBILITY
Dissolves completely in water or milk without clumping. Enjoy a creamy shake with no lumps.
IN-HOUSE PRODUCTION
Made in-house. Our own recipes. Rigorously tested—so you can count on consistent quality.
100% VEGAN
A completely plant-based formula with no animal ingredients. Full performance, all-natural.
GREAT TASTE
Designed for real enjoyment, not just macros. It tastes so good, you'll look forward to every shake.
PERFECT SOLUBILITY
Dissolves completely in water or milk without clumping. Enjoy a creamy shake with no lumps.
IN-HOUSE PRODUCTION
Made in-house. Our own recipes. Rigorously tested—so you can count on consistent quality.