Mike, Alina und 100.000+ weitere Sportler lieben unsere Produkte
HIGHWHEY Protein Shot100 ml
- 20 grams of protein in a single sip
- Ready to drink right away—no mixing required
- Perfect for on the go
Add 2 more – save 5% on everything!
- Free shipping from 50€ (DE)
- Trusted Shops: 4.7 / 5
- Pay flexibly
- Expert advice
DESCRIPTION
| Properties | ||
HIGHWHEY – The Fast Lane to Your Protein Needs
The name HIGHWHEY says it all. Just like a highway, our HIGHWHEY protein shots allow for rapid protein intake. Perfect for those who have no time to lose and want to achieve their goals.
Get ready for a fast ride on the HIGHWHEY highway and experience the power of highly concentrated protein whenever you need it.
High-Quality Clear Whey with Beta-Lactoglobulin
Discover the revolution in your protein intake:
Our HIGHWHEY protein shots with beta-lactoglobulin (BLG-100) set a new standard for high-quality nutrition and unparalleled taste.
This unique form of protein supply is hardly available across Europe and offers an impressive source of 20 g of the highest quality protein per 100 ml.
The raw material BLG-100 contains 45% more L-leucine and 26%1 more essential amino acids than conventional whey protein isolate. This results in an impressive content of 2.75 g of L-leucine per shot.
The use of innovative BLG-100 redefines efficiency and quality.
Ready-to-Drink Shots – Maximum Impact with Minimal Effort
Give yourself time for the essentials and meet your protein needs without compromise.
With our HIGHWHEY protein shot, taking high-quality protein becomes effortless. Whether travelling, after training or competition, our shots offer you the fastest and most effective way to meet your protein needs – with minimal effort but maximum impact.
Preservation through Innovative HPP Process
The HPP process (High Pressure Preservation) is a method for preserving food based on high pressure without the use of additives or heat.
Our chosen method meets the highest safety standards by being able to eliminate germs and bacteria through high pressure, thereby increasing product safety and food shelf life.
HPP allows us to completely avoid preservatives, which positively affects the taste and mouthfeel.
1 Gorissen et al., 2018
ADDITIONAL INFORMATION
| Content / quantity / weight | 100 ml |
|---|---|
| Outer packaging | Shot |
| Training goal | Muscle building |
| Dosage form | Liquid |
| Product characteristic | Gluten free, Low sugar, Low fat, Low carb |
| Product type | protein |
| Proteins | Whey proteins |
| Product features | Collagen-free |
INTAKE
| Recommended dosage | Drink 1 shot per day. Shake the shot well. Open the cap and consume directly. |
|---|---|
| Product classification | Protein shot with beta-lactoglobulin and sweeteners. |
| Special notes | A varied, balanced diet and a healthy lifestyle are important for health. |
| Packaging unit(s) | Display with 12 shots – 12 x 100 ml (1200 ml) / shot 100 ml |
| Best before date | 14 months – Consume immediately after opening. Please store closed, dry, protected from light, and at normal room temperature. |
NUTRITIONAL VALUES
| Nutritional values - multi -fruit | / Shot (100 ml) | RM / RI¹ |
|---|---|---|
| energy | 344 kJ 81 kcal | 4% 4% |
| Fat hereof: saturated fatty acids |
0.0 g 0.0 g | 0% 0% |
| Carbohydrates of which sugar |
0.1 g 0.0 g | 0% 0% |
| protein | 20 g | 40% |
| Salt | 0.1 g | 2% |
| Amino acid profile | / 100 g Protein¹ |
|---|---|
| Alanine | 6,0 g |
| Arginine | 2,4 g |
| Asparagin - asparagic acid | 9,9 g |
| Cysteine | 2,5 g |
| Glutamine - glutamic acid | 17,8 g |
| Glycine | 1,2 g |
| Histidine | 1,4 g |
| Isoleucin* | 5,5 g |
| Leucine* | 13,7 g |
| Lysin* | 10,3 g |
| Methionin* | 2,9 g |
| Phenylalanin* | 3,1 g |
| Prolin | 4,8 g |
| Serin | 3,4 g |
| Threonin* | 4,6 g |
| Tryptophan* | 1,9 g |
| Tyrosine | 3,3 g |
| Valin* | 5,3 g |
| * Essential amino acids | |
| BCAas² | 24,5 g |
| EAAS³ | 47,3 g |
THE PERFECT CHOICE FOR YOUR SUCCESS
Discover the benefits of our products – Feel the difference.
PERFECT FOR ON THE GO
Ready to eat right away, with no complicated preparation. A convenient meal even when you're short on time.
HIGH PROTEIN CONTENT
Maximum protein per serving for muscle building and muscle protection. Your foundation for results.
QUICK RECORDING
Optimized for rapid absorption by the body. The nutrients are there when you need them.
SUGAR-FREE
Full flavor, zero sugar. Perfect for a healthy diet without compromising on taste.
PERFECT FOR ON THE GO
Ready to eat right away, with no complicated preparation. A convenient meal even when you're short on time.
HIGH PROTEIN CONTENT
Maximum protein per serving for muscle building and muscle protection. Your foundation for results.
QUICK RECORDING
Optimized for rapid absorption by the body. The nutrients are there when you need them.
SUGAR-FREE
Full flavor, zero sugar. Perfect for a healthy diet without compromising on taste.