Clear Whey Isolate450 g
- As refreshingly light as a soft drink
- 96% pure whey isolate
- Perfect for warm training days
Add 2 more – save 5% on everything!
- Free shipping from 50€ (DE)
- Trusted Shops: 4.7 / 5
- Pay flexibly
- Expert advice
DESCRIPTION
| Properties | |||||||||
Fruity delicious protein drink
The new Clear Whey Isolate is a high-quality whey protein isolate with a fruity, delicious and refreshing taste.
Lactose, fat and above all the undesirable whey flavour carriers are virtually removed by food technology processes, resulting in a protein shake with a soft drink character. It is therefore a perfect alternative to the classic creamy protein shakes.
With its thin fruit juice consistency, transparent appearance and delicious fruit flavour, Clear Whey Isolate is a great refreshment, especially in summer!
Whey protein isolate with unbeatable nutritional values
But it's not just the taste of Clear Whey Isolate that is convincing.
It is an extremely high-quality protein that shines with an excellent nutrient profile. Due to the complex filtration processes, Clear Whey Isolate has an extremely low fat and carbohydrate content.
With its additional outstandingly high content of EAAs and BCAAs, it is the optimal choice for muscle building phases as well as for dieting phases and competition preparations.
Clear Whey Isolate is perfectly suited to act as a quick and very high-quality amino acid supplier directly after getting up and training.
The extremely high protein content as well as the carbohydrates and fatty acids contained only in traces also make it a popular protein for diets and competitions.
In summary, Whey Protein Isolate is an excellent alternative for all athletes who are serious about their goals.
Whey protein isolate leaves nothing to be desired in muscle building phases, diets and competition preparations.
ADDITIONAL INFORMATION
| Google Feed unit | 1 kg |
|---|---|
| Manufactured in | European Union |
| Contents / quantity / weight | 450 g |
| Serving size | 30 g |
| Product type | protein |
| Proteins | Whey proteins |
| Outer packaging | Can |
| Training goal | Lose weight, Muscle building, Regeneration |
| Dosage form | Powder |
| Product characteristic | Gluten free, Low fat, Low sugar, Low carb |
INTAKE
| Recommended dosage | Consume one serving mixed from 30 g powder (2 measuring spoons) and 500 ml cold water daily. The drink should be prepared in a shaker or blender and then left to rest for 30 to 60 seconds. |
|---|---|
| Product classification | Whey protein isolate for making a protein drink with sweeteners. |
| Special Notes | A varied, balanced diet and a healthy lifestyle are important for health. |
| Packaging unit(s) | Can – 450 g |
| Best before date | 2 years – Once broached, use within 3 months. Please store closed, dry and protected from light at normal room temperature conditions. |
| Note | May contain traces of soy, gluten and egg. |
NUTRITIONAL VALUES
| Nutritional values - Blue Raspberry | / 100 g¹ | RM / RI³ |
|---|---|---|
| energy | 1434 kJ 338 kcal | 17% 17% |
| Fat hereof: saturated fatty acids |
0.3 g 0.1 g | 0% 1% |
| Carbohydrates of which sugar |
0.7 g 0.2 g | 0% 0% |
| Fiber | 83 g | 166% |
| protein | 0.2 g | 3% |
| Salt |
| Nutritional values - Blue Raspberry | / Portion² | RM / RI³ |
|---|---|---|
| energy | 430 kJ 101 kcal | 5% 5% |
| Fat hereof: saturated fatty acids |
0.1 g 0.0 g | 0% 0% |
| Carbohydrates of which sugar |
0.2 g 0.1 g | 0% 0% |
| Fiber | 25 g | 50% |
| protein | 0.1 g | 1% |
| Salt |
² portion = 30 g powder + 300 ml of water
³ Reference Intake - reference quantity for an average adult (8400 kJ / 2000 kcal)
| Amino acid professional | / 100 g Protein¹ |
|---|---|
| Alanine | 5,3 g |
| Arginine | 1,9 g |
| Asparagin - asparagic acid | 10,7 g |
| Cystin - Cystein | 2,2 g |
| Glutamine - glutamic acid | 17,7 g |
| Glycine | 1,5 g |
| Histidine | 1,5 g |
| Isoleucin* | 6,2 g |
| Leucine* | 10,5 g |
| Lysin* | 9,6 g |
| Methionin* | 2,2 g |
| Phenylalanin* | 2,8 g |
| Prolin | 6,2 g |
| Serin | 4,7 g |
| Threonin* | 7,1 g |
| Tryptophan* | 1,8 g |
| Tyrosine | 2,7 g |
| Valin* | 5,5 g |
| * Essential amino acids | |
| BCAas² | 22,3 g |
| EAAS³ | 45,7 g |
THE PERFECT CHOICE FOR YOUR SUCCESS
Discover the benefits of our products – Feel the difference.
REFRESHINGLY LIGHT
A light, fruity texture instead of heavy shakes. Perfect for warm workout days.
HIGH PROTEIN CONTENT
Maximum protein per serving for muscle building and muscle protection. Your foundation for results.
SUGAR-FREE
Full flavor, zero sugar. Perfect for a healthy diet without compromising on taste.
LACTOSE-FREE
Suitable even for those with lactose intolerance. No bloating, no discomfort after drinking the shake.
REFRESHINGLY LIGHT
A light, fruity texture instead of heavy shakes. Perfect for warm workout days.
HIGH PROTEIN CONTENT
Maximum protein per serving for muscle building and muscle protection. Your foundation for results.
SUGAR-FREE
Full flavor, zero sugar. Perfect for a healthy diet without compromising on taste.
LACTOSE-FREE
Suitable even for those with lactose intolerance. No bloating, no discomfort after drinking the shake.